Badanj je pećina i značajno arheološko nalazište smještena kod sela Borojevići, šest kilometara zapadno od Stoca. Pećina, odnosno potkapina, nalazi se u kanjonu Bregave, 45 metara iznad korita. Arheološkim ispitivanjima utvrđeno je da se radi o nalazištu iz mlađeg paleolitika tj. 13000 do 12000 pr. n. e.
Posebno značajno otkriće na ovom nalazištu je gravirani crtež u stijeni koji predstavlja najstariji spomenik umjetnosti u Bosni i Hercegovini. Crtež predstavlja konja napadnutog strelicama što je tipično za regiju mediteranke umjetnosti paleolitskog čovjeka čije gravure sadrže prikaze životinja i znakove, i prvi je ovakav nalaz na istočnoj obali Jadranskog mora. Crtež je dijelom oštećen, naročito danas, vremenskim nepogodama i ljudskim nemarom. Urezan je u koso položenu površinu velikog uglačanog bloka kamena koji je odlomljen od masiva pećine. Osim gravure, u pećini su nađene i mnoge kremene i koštane rukotvorine.
Prema brojnim nalazima kostiju mladunčadi jelena (do mjesec dana starosti u periodu kad nemaju rogove) i malobrojnosti artefakata od jelenjeg roga, izvjesno je da su ovdje ljudske zajednice obitavale periodično, najviše u periodu od marta do maja. Distribucijom artefakata i životinjskih ostataka došlo se do skiciranja opće slike aktivnosti u naselju. U dnu abrija se nalazilo ognjište oko kojeg se odvijala skoro sva aktivnost stanovnika: osim pripremanja hrane, ovdje se preparirala koža, izrađivale koštane i kamene alatke i perle od jelenjeg zuba. Jelo se uz ognjište, ali i na širem prostoru abrija, gdje su se komadale životinje, i opravljale složenije alatke.
Gravura se nalazi in situ u pećini u Badnju, a sav pokretni arheološki materijal se nalazi u Prahistorijskom odsjeku Arheološkog odjeljenja Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine u Sarajevu.