Odlukama Berlinskog kongresa 1878. godine, Bosna i Hercegovina ušla je u sastav Austro-Ugarske, višenarodne monarhije koja je do temelja promijenila lokalne društvene odnose. U ovom periodu izgrađen je Most Sare Kašiković ili Djevojački most, koji se nalazi na desnom kraku Bregave. Građen je od poluobrađenog kamena 1896. godine, o čemu govori i ploča s ćiriličnim natpisom. Most spaja cestu i vrtove koji se nalaze s druge strane rijeke, izgrađen je za privatne potrebe i imao je kapiju. Most je napravljen pored nekadašnjeg hotela „Evropa”, a vlasnica je bila Sara Kašiković.
Legenda kaže da je Sara zavoljela svoga komšiju Salku koji je stanovao na drugoj, lijevoj strani obale. Saznavši da se zaljubila u inovjerca, otac ju je silom udao za drugog. No, sjećanje na ljubav ostalo je u Sarinom srcu. Kasnije je na mjestu gdje se sastajala sa Salkom sagradila hotel kojem je dala ime „Evropa“. Hotel je imao visoko potkrovlje s dvije sobe i dva mala prozora s kojih je Sara čeznutljivo gledala na drugu stranu obale. Dosjetila se, gledajući tako, da bi kao spomen na svoju veliku ljubav tu trebala napraviti most. Tako je nastao Djevojački most. I danas na Sarinom mostu zaljubljeni parovi razmjenjuju nježne riječi i posmatraju kako protiče rijeka Bregava.
Za vrijeme Austro-Ugarskog carstva izgrađen je i čitav niz drugih istaknutih građevina, kao što su Kupalje (prvi bazen u Bosni i Hercegovini) ili Mekteb ibtidaija. Nažalost, većina ovih građevina uništena je u ratu devedesetih godina.